A mine car, whose mass is m1 = 432 kg, rolls at a speed of v1 = 0.482 m/s on a h
ID: 1280691 • Letter: A
Question
A mine car, whose mass is m1 = 432 kg, rolls at a speed of v1 = 0.482 m/s on a horizontal track, as the drawing below shows. An m2 = 135 kg chunk of coal has a speed of v2 = 0.795 m/s when it leaves the chute. Assume = 26.6°. Determine the velocity of the car/coal system after the coal has come to rest in the car.
A mine car, whose mass is m1 = 432 kg, rolls at a speed of v1 = 0.482 m/s on a horizontal track, as the drawing below shows. An m2 = 135 kg chunk of coal has a speed of v2 = 0.795 m/s when it leaves the chute. Assume I = 26.6 A degree . Determine the velocity of the car/coal system after the coal has come to rest in the car.Explanation / Answer
figure ??? ,pls post figure and comment plss
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.