7. At the intersection of Texas Avenue and University drive a car of mass 950 kg
ID: 1385566 • Letter: 7
Question
7. At the intersection of Texas Avenue and University drive a car of mass 950 kg travelling east on University Collides with a pick-up truck of mass 1900 kg that i travelling north on Texas Avenue and has run a red light The two vehicles stick together as a result of the collision and the wreckage slides at 16.0 m/s in the direction 24 degree east of north. Ignore frictional forces. (a) Calculate the speed of each vehicle before the collision. (b) What is the momentum of the system after collision?Explanation / Answer
V1f=( m1-m2 / m1+m2) V1i
16 =( 950-1900) /( 950+1900) V1i
16 = -0.333 V1i
V1i = 48.04m/s
V2f = (2m1/m1+m2) V2i
16 = 2(950)V2i/ 2850
V2i = 24m/s
b) The momentum after collision will be
Pf = ( m1+m2) Vf cos24
=16 (950+1900) cos 24
=62486.5Kg m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.