The cornea behaves as a thin lens of focal length approximately 1.80cm , althoug
ID: 1385094 • Letter: T
Question
The cornea behaves as a thin lens of focal length approximately 1.80cm , although this varies a bit. The material of which it is made has an index of refraction of 1.38, and its front surface is convex, with a radius of curvature of 5.00mm .
(Note: The results obtained here are not strictly accurate, because, on one side, the cornea has a fluid with a refractive index different from that of air.) The radius of curvature of the back side of the cornea is 18.6mm.
A)The closest distance at which a typical person can focus on an object (called the near point) is about 25.0cm , although this varies considerably with age. Where would the cornea focus the image of an 15.0mm -tall object at the near point? (in mm)
B)What is the height of the image in part B?
Explanation / Answer
(A) focal length of thin lens, f = 1.8 cm
object distance, d0 = 25 cm
height of the object, h0 = 15 mm
To determine the image distance, the lens equation can be used which is given as ::
1 / di + 1 / d0 = 1 / f { eq. 1 }
inserting the values in above eq.
1 / di = 1 / (1.8 cm) - 1 / (25 cm) = 23.2 / 45 cm
di = 45 / 23.2 = 1.93 cm
di = 0.0193 m
(B) height of the image hi is given as ::
hi / h0 = - di / d0 { eq. 2 }
inserting the values in eq.2,
hi = - ( di x h0 ) / d0 { eq. 3 }
hi = - (0.0193 m) (15 x 10-3 ) / (0.25 m)
hi = - 1.158 mm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.