The coolant in automobiles is often a 50/50 % by volume mixture of ethylene glyc
ID: 629582 • Letter: T
Question
The coolant in automobiles is often a 50/50 % by volume mixture of ethylene glycol, HOCH2CH2OH, and water. At 20 degree C, the density of ethylene glycol is 1.1088 g/mL and the density of water is 0.9982 g/mL. Assuming that the volumes are additive, what is the expected freezing point of a 50/50(v/v)% ethylene glycol/water solution? Kf= 1.86 degree C/m for water. When 0.500 g of vitamin K is dissolved in 10.0 g of camphor (Kf = 40.0 degree C/m), the freezing point of the solution is 4.43 degree C lower than that of pure camphor. Assuming vitamin K is a nonelectrolyte in camphor, calculate its molar mass. Naproxen is a commercially important anti-inflammatory agent that can be isolated from the thyroid gland. A solution of 1.138 g of naproxen in 25.00 g benzene has an osmotic pressure of 4.00 atm at 20 degree C. The density of benzene is 0.8787 g/mL at this temperature. Calculate the molar mass of naproxen, assuming it remains intact upon dissolution and the density of the solution equals the density of pure benzene. 58) A 3.17 m solution of CaCl2 in water has a density of 1.24 g/mL. What is the molarity?Explanation / Answer
a)let the volume of the solution be 100ml
so the volume of glycol=50=volume of water
so the number fo moles of glycol=50*1.1088/62
=0.894
number of moles og water=50*0.998/18
=2.77
so glycol is dissolved in water.
so the molality=0.894*1000/49.92
=17.9
so the expected freezing point=-1.86*17.9
=-33.31C
b)let the molar mass be x.so molality=0.5*1000/(x*10)
=50/x
so 4.43=40*50/x
or x=452.467 g/mol
5a) volume of benzene=25*0.8787
=21.9675 ml
so the concentration=1.138*1000/(m*21.9675)
so 4=1.138*1000/(m*21.9675) *1/12 *293
or m=230
b)convert it into litre and find the mass of water used to get the result
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.