For this problem, assume that +X is east and +y is north. A 5.00 kg block travel
ID: 1383706 • Letter: F
Question
For this problem, assume that +X is east and +y is north. A 5.00 kg block traveling 4.00 m/s due east across a horizontal frictionless floor collides with a 3.00 kg block traveling 10.0 m/s due south. The two blocks stick together after the collision. The final velocity of the two blocks has x and y components given by The magnitude and direction of the final velocity is given by The net impulse acting on the 5.00 kg block during the collision has x and y components given by The direction of the average net force acting on the 5.00 kg block during the collision must have a direction that isExplanation / Answer
Here ,
for final x-component ,
Vx *(5 + 3) = 5 * 4
Vx = 2.5 m/s
for final y-compenent ,
Vy *(3 + 5) = -3 *10
Vy = -3.75 m/s
Now,
magnitude of velocity = sqrt(2.5^2 + 3.75^2)
magnitude of velocity = 4.51 m/s
angle = arctan(3.75/2.5) degree south of east
angle = 56.3 degree south of east
Now , for block A
Fx delt = 5*(2.5 - 4)
Fx delt = -7.5 N.s
Fy del t = 5*(-3.75 - 0)
Fy*del t = -18.75 N.s
direction of average force = 180 + arctan(18.75 / 7.5)
direction of average force = 248.2 degree north of east
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.