The kinetic energy of a rolling billiard ball is given by KE=1/2 m v 2. Suppose
ID: 1383422 • Letter: T
Question
The kinetic energy of a rolling billiard ball is given by KE=1/2mv2. Suppose a 0.17-kg billiard ball is rolling down a pool table with an initial speed of 4.5m/s . As it travels, it loses some of its energy as heat. The ball slows down to 3.7m/s and then collides straight-on with a second billiard ball of equal mass. The first billiard ball completely stops and the second one rolls away with a velocity of 3.7m/s . Assume the first billiard ball is the system
Calculate ?E for the process.
Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
original KE
0.5*0.17*4.52= 1.7J
Final KE= 0J (it stopped)
?E= Final KE-original KE=-1.7J
point two KE
0.5*0.17*3.72=1.16 J
q= point two KE-original KE
(KE lost is equal to thermal energy as it's the only energy conversion in this problem)
w= ?E-q
q=1.16-1.7
=-0.54J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.