The kinetic energy of a rolling billiard ball is given by KE=1/2 m v 2. Suppose
ID: 1383421 • Letter: T
Question
The kinetic energy of a rolling billiard ball is given by KE=1/2mv2. Suppose a 0.17-kg billiard ball is rolling down a pool table with an initial speed of 4.5m/s . As it travels, it loses some of its energy as heat. The ball slows down to 3.7m/s and then collides straight-on with a second billiard ball of equal mass. The first billiard ball completely stops and the second one rolls away with a velocity of 3.7m/s . Assume the first billiard ball is the system
Calculate q for the process.
Express your answer using one significant figure.
Explanation / Answer
The lost KE is converted to Q (heat), thus,
Q = |1/2 m (vf^2 - vi^2)|
Thus,
Q = 0.5576 J
or
Q = 0.6 J [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.