Two identical loudspeakers are driven in phase by a common oscillator at 780 Hz
ID: 1382335 • Letter: T
Question
Two identical loudspeakers are driven in phase by a common oscillator at 780 Hz and face each other at a distance of 1.20 m. Locate the points along the line joining the two speakers where relative minima of sound pressure amplitude would be expected. (Take the speed of sound in air to be 343 m/s. Choose one speaker as the origin and give your answers in order of increasing distance from this speaker. Enter 'none' in all unused answer boxes.)
Minima Distance fromspeaker (m) 1st
2nd 3rd 4th 5th 6th 7th
Explanation / Answer
Wavelength of the wave produce is L = v/f = 343/780 = 0.439 m
the conditions for minima of sound pressure is x = 0 ,L/2,2L/2,3L/2,4L/2,5L/2............
then
Minima Distance from
speaker (m)
1st x = 0
2nd x = 0.439/2 = 0.2195 m
3rd x = 0.439 m
4th x = 0.6585 m
5th x = 0.878 m
6th x = 1.0975 m
7th none
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.