A spherical bowling ball with mass m = 3.5 kg and radius R = 0.117 m is thrown d
ID: 1378190 • Letter: A
Question
A spherical bowling ball with mass m = 3.5 kg and radius R = 0.117 m is thrown down the lane with an initial speed of v = 8.4 m/s. The coefficient of kinetic friction between the sliding ball and the ground is ? = 0.34. Once the ball begins to roll without slipping it moves with a constant velocity down the lane.
1)
What is the magnitude of the angular acceleration of the bowling ball as it slides down the lane?
71.26rad/s2
2)
What is magnitude of the linear acceleration of the bowling ball as it slides down the lane?
3.33m/s2
3)
How long does it take the bowling ball to begin rolling without slipping?
s
4)
How far does the bowling ball slide before it begins to roll without slipping?
m
5)
What is the magnitude of the final velocity?
m/s
6)
After the bowling ball begins to roll without slipping, compare the rotational and translational kinetic energy of the bowling ball:
KErot < KEtran
KErot = KEtran
KErot > KEtran
Explanation / Answer
1.) (5ug)/(2R)
2.) ug
3.) (2Vo)/(7ug)
4.) (12Vo^2)/(49ug)
6.) KErot<KEtran
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.