8. In a given location an average intensity of sun light is 990 W1m2. The light
ID: 1378115 • Letter: 8
Question
8. In a given location an average intensity of sun light is 990 W1m2. The light heats water tank that has surface area of I m2that accommodates 10 liters of water (10 kg). Water is initially at temperature 15 degree C. What is water temperature 1 hour later? Assume that all light is absorbed by the tank and that the tank and water do not lose any of its heat to environment. The specific heat of water is 4186 J/(degree C*kg). Neglect heat capacity of the tank. A) 22 degree C B) 29 degree C C) 36 degree C D) 72 degree C E) 100 degree CExplanation / Answer
The total power absorbed is
P = I A
Thus,
P = 990 W
Thus, as
E = P t
then after 1 hour, the total energy absorbed is
E = 3564000 J
As 10 L of water is 10 kg of water, and
E = m c (Tf - Ti)
and Ti = 15 C, then
Tf = 100 C [ANSWER]
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.