To examine a particular blood sample in biology lab, a student uses a compound m
ID: 1377658 • Letter: T
Question
To examine a particular blood sample in biology lab, a student uses a compound microscope set to have a magnification of -4510. The objective and eyepiece are both attached to a tube which is 17 cm in length and the eyepiece has a focal length of 2.5 cm. The near point of the person using the microscope is 25 and you can assume she can view the image produced with a fully relaxed eye.
1)
What is the focal length of the objective?
f =
cm
2)
What is the distance between the blood sample and the objective lens?
do =
cm
Explanation / Answer
a. use tube length L = fo+fe
17 = fo + 2.5
fo = 14.5 cm
or
use M = ss'/fofe
fofe = 25 * 17/(4510 )
fo = 0.0942
fo = 0.0929/2.5
fo = 0.037 cm
------------------------------
apply 1/f = 1/u + 1/v
1/u = 1/f - 1/v
u = vf(v-f)
u = (17 * 2.5)/(17 +2.5)
u = 2.17 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.