A laser, pointed in the z direction, emits light in the form of a plane wave lin
ID: 1376951 • Letter: A
Question
A laser, pointed in the z direction, emits light in the form of a plane wave linearly polarised in the y direction. The equation for its electric field is
If the wavelength of the laser light is 4.8 nm, and the amplitude of its electric field wave is 4.8 N/C, what is the magnitude of the electric field (in N/C) at point (x,y,z)=(5.0,8.3,2.4) (all in nm) at time t=0?
A laser, pointed in the z direction, emits light in the form of a plane wave linearly polarised in the y direction. The equation for its electric field is If the wavelength of the laser light is 4.8 nm, and the amplitude of its electric field wave is 4.8 N/C, what is the magnitude of the electric field (in N/C) at point (x,y,z)=(5.0,8.3,2.4) (all in nm) at time t=0?Explanation / Answer
apply the relation between eelctric field angd magnetic field
as E = Bv
where v is speed
here v = speed of light = 3e8 m/s
so
magnetic field B = E/v
B = 4.8 /(3e8)
B = 16 nm -----Answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.