A laser in an aluminum cylindrical housing with diameter D = 12.7 mm and length,
ID: 2326847 • Letter: A
Question
A laser in an aluminum cylindrical housing with diameter D = 12.7 mm and length, L = 50 mm. The laser consumes 2 NV of electrical power. The laser is ~7% efficient and emits 100 mW of optical radiation. The remaining 1 W is dissipated thermally. To cool the laser an external fan blows air over the laser with T = 25 degree C and u_infinity = 10 m/s. (a) Evaluating your properties at a film temperature of 500 K, estimate the temperature of the laser housing neglecting heat transfer from the ends, (b) Iterate the solution (with interpolation as necessary) so that it converges to less than 5%Explanation / Answer
Need formuae from Handbooks involving Nusselt number at film temp of 500k
nU =Hd/K
need to know all these parameters, k of al etc.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.