Safari File Edit View History Bookmarks Window Help 4) 68% Wed 9:00 PM maryiam b
ID: 1376438 • Letter: S
Question
Safari File Edit View History Bookmarks Window Help 4) 68% Wed 9:00 PM maryiam barkho a E Chapter 13 Homework Assignment VA www.weba gn.ne web/Studen gnmen ponses 11248454 Reade EEEE ADEA AADSAS 2014 Blackboard Learn my triton link Podcasts ...C San Diego Facebook Chapter 13 Homework Assignment Adobe install Adobe Flash Player Physics question I Chegg.com h HD 6. C+ 6 points I Previous Answers SerPOP5 13.PR005.W My Notes Ask Your Teacher The string shown in the figure is driven at a frequency of 5.00 Hz. The amplitude of the motion is A 14.0 cm, and the wave speed is v 19.5 m/s. Furthermore, the wave is such that y 0 at x 0 and t 0 (a) Determine the angular frequency for this wave. tment 31.4 rad/s (b) Determine the wave number for this wave. 1.79 How is the wave number related to the wavelength? rad/m CS c) Write an expression for the wave function. (Use the following as necessary: t, x. Let x be in meters and t be in seconds. Sin oks (d) Calculate the maximum transverse speed m/s (e) Calculate the maximum transverse acceleration of an element of the string m/s S/stuff Need Help? Read It Watch ItExplanation / Answer
a) w = 2 pi f = 2 pi * 5 = 31.42 rad/s
----------------------------------------------
b) k = w / v = 31.4 / 19.5
= 1.61 rad/m
-------------------------------------------------
c) y(x,t) = A sin (kx - wt)
= 14.0 cm * sin(1.61 x - 31.4 t)
--------------------------------------------------
d) A w = 14 cm * 31.4
= 4.396 m/s
-------------------------------------------------
e) Differentiating again with respect to time pulls out another w
A w2 = 14 cm * 31.42
= 138 m/s2
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.