Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Safari File Edit View History Bookmarks Window Help 4) 70% aI Wed 8:55 PM maryia

ID: 1376436 • Letter: S

Question

Safari File Edit View History Bookmarks Window Help 4) 70% aI Wed 8:55 PM maryiam barkho Q. E O O O Chapter 13 Homework Assignment VA www.weba gn.ne web/Studen gnmen ponses 11248454 C Reade EEEE ADEA AADSAS 2014 Blackboard Learn my triton link Podcasts ...C San Diego Facebook Chapter 13 Homework Assignment 5. C+ 6 points I Previous Answers SerPOP5 13.P.003.M My Notes Ask Your Teacher The wave function for a traveling wave on a ta ut string is SI un 0.390 sin 11ITt TTX (a) What are the speed and direction of travel of the wave? 11 x speed Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. m/s direction positive x-direction b) What s the vertical position of an element of the string at t 0, x 0.170 m? 1.319 The response you submitted has the wrong sign. m c) What is the wavelength of the wave? (d) What is the frequency of the wave? Hz (e) What is the maximum transverse speed of an element of the string? m/s Need Help? Read It Master It 6. C+ -16 points SerPOP5 13.P 005 WI My Notes C+ Ask Your Teacher

Explanation / Answer

given equation is

y(x,t) = 0.390 sin ( 11 pi t - 2 pix + pi/4)

when t = 0, x = 0.170 m

vertical displacment is

y(x,t) = 0.390 sin ( 11 pi (0) - 2 pi(0.170 m) + pi/4) = 0.390 sin ( -1.0676 + 45) = 0.270 m

(c)

as we know that k = 2 pi/ lamda

from teh eqation k = 2 pi

lamda = 2 pi/k = 2pi/ 2pi = 1.0 m

(d)

w = 2 pif

f = w/ 2pi = 11 pi/ 2pi = 5.5 Hz

(e)

maxiumum transeverse speed is

v_max = wA = 11pi ( 0.390 m) = 13.47 m/s