Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Any help with these questions would be great, explanations with steps are really

ID: 1376067 • Letter: A

Question

Any help with these questions would be great, explanations with steps are really helpful I don't understand how to calculate this problem.

1. Two straight, parallel wares, A and B, are perpendicular to the page. They both have a length L = 2.0 m, fixed at a distance d= 10.0 cm apart. They carry currents IA = 20.0 A and IB = 4.0 A in the directions shown above. a. Find the magnitude of the total force that either wire exerts on the other wire, and state whether the force is attractive or repulsive. (Since L > > d, you may assume that both wires are very long.) Show your work. b. Point P is located in the plane of the page, partway along the line between wires A and B, at a location where the total (net) magnetic field is zero. Find the location of point P. (Since L > > d, you may assume that both wires are infinitely long.) Show your work completely.

Explanation / Answer

a)

Force , F= (mu0)I1*I2*L/[2pid] = 2x10^-7 * 20*4*2/[0.1] = 1.6 x 10^-4 N

b) total magnetic field at point P is zero

Let 'x' be the distance from wire A to point P

therefore , mu0*IA/2pix = mu0*Ib/(2pi[d-x])

20 [d-x] = 4 x

20d = 24 x

x = 20d/24 = 20*0.1/24 = 0.083 m = 8.3 cm from wire A is the point P where total magnetic field is zero

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote