Any help is greatly appreciated. Two spherical shells have a common center. The
ID: 1594561 • Letter: A
Question
Any help is greatly appreciated.
Two spherical shells have a common center. The inner shell has radius R1 = 5.00 cm and charge q1 = +4.00×106 C ; the outer shell has radius R2 = 15.0 cm and charge q2 = 5.00×106 C . Both charges are spread uniformly over the shell surface. Take V = 0 at a large distance from the shells.
What is the electric potential due to the two shells at the distance r = 2.50 cm from their common center?
What is the electric potential due to the two shells at the distance r = 10.0 cm from their common center?
What is the electric potential due to the two shells at the distance r = 20.0 cm from their common center?
Explanation / Answer
A)
E=kqA/r^2+kqB/r^2
E=k(qA+qB)/r^2
E=9x10^9(4-5)x10^-6/0.2^2
E=225*10^3 V/m
B)
E=kqA/r^2
E=-9x10^9*4x10^-6/0.1^2
E=36x10^5 V/m
C)
E=0 V/m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.