A cylinder rotating about its axis with a constant angular acceleration of 1.8 r
ID: 1375974 • Letter: A
Question
A cylinder rotating about its axis with a constant angular acceleration of 1.8 rad/s^2 starts from rest at t=0. At the instant it has turned through 0.4 radian, what is the magnitude of the total linear acceleration of a point on the rim (radius = 15 cm)? (Please show work)A 0.41 m/s2 B 0.43 C 0.35 D 0.39 E 0.55 A cylinder rotating about its axis with a constant angular acceleration of 1.8 rad/s^2 starts from rest at t=0. At the instant it has turned through 0.4 radian, what is the magnitude of the total linear acceleration of a point on the rim (radius = 15 cm)? (Please show work)
A 0.41 m/s2 B 0.43 C 0.35 D 0.39 E 0.55
A 0.41 m/s2 B 0.43 C 0.35 D 0.39 E 0.55
Explanation / Answer
apply the relation between linear and angular coordinates as
a = r A
where A is angular acceleration
r is raidus
a is linear accleration
A = vectort sum of radial and tangential accleration
so
Arad = RW^2 = 2 A THeta
so
Arad =0.15* 2* 1.8 * 0.4
Arad = 0.216 m/s^2
A tan = rA = 1.8 * 0.15 = 0.27 m/s^2
total accleration a^2 = arad^2 + a tan^2
a^2 = 0.216^2 +0.27^2
a = 0.346 m/s^2 , answer is option C-----<<<ANswer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.