A railroad handcar is moving along straight, frictionless tracks with negligible
ID: 1375878 • Letter: A
Question
A railroad handcar is moving along straight, frictionless tracks with negligible air resistance. In the following cases, the car initially has a total mass (car and contents) of 200kg and is traveling east with a velocity of magnitude 5.50m/s . Find the final velocity of the car in each case, assuming that the handcar does not leave the tracks.
Part B
An object with a mass of 25.0kg is thrown backward out of the car with a velocity of 5.50m/srelative to the initial motion of the car.
Part C
An object with a mass of 25.0kg is thrown into the car with a velocity of 6.10m/s relative to the ground and opposite in direction to the initial velocity of the car.
v = m/seastExplanation / Answer
b)
Initial momentum of car = 200*5.5 = 1100 kg.m2
velocity of 25 kg mass relative to car = 5.5 m/s
So, velocity of the mass relative to ground = 5.5 - 5.5 = 0 m/s
So, momentum of the 25 kg mass = 25*0 = 0 kg.m2
So, remaining of the mass of car = 200 - 25 = 175 kg
So, let the speed of the car now, be v
So, now, the moemtum of car = 175*v
But, by conservation of momentum, 175*v - 25*0 = 200*5.5
So, v = 6.28 m/s east <---------answer
c)
Similar conservation of momentum yeilds,
175*v - 25*6.1 = 200*5.5
So, v = 7.2 m/s <--------answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.