A 100-W light bulb is powered by 120 V rms ac 60.0-Hz household connection. Dete
ID: 1375532 • Letter: A
Question
A 100-W light bulb is powered by 120 V rms ac 60.0-Hz household connection.
Determine: A) the rms current B) the current amplitude. (Show your work to recieve credit for your answer)
For Part A I believe I need to use the same basic formula for Power to find the current rms, which would be P=IrmsVrms. I don't think we need frequency in this equation.
This would be 100W = Irms120Vrms = Irms = 100W/120Vrms = Irms = 0.8333 A
Not sure if this is correct.
For Part B, current amplitude I believe is Max current represented as I0 in the equation Irms = I0/Square Root of 2
So, I0 = (0.8333 A)(Square Root of 2) = 1.178511297 A
Not sure if this is correct because the value looks high.
Explanation / Answer
power=rms voltage*rms current
rms current=100/120=0.8333 A
b)the current amplitude=rms current*sqrt(2)
=1.1785 A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.