Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 100 g ball of clay is thrown horizontally with a speed of 10 m/s toward a 900

ID: 1696311 • Letter: A

Question

A 100 g ball of clay is thrown horizontally with a speed of 10 m/s toward a 900 g block resting on a frictionless surface. It hits the block and sticks. The clay exerts a constant force on the block during the 10 ms it takes the clay to come to rest relative to the block. After 10 ms, the block and the clay are sliding along the surface as a single system.
(a) What is their speed after the collision?
(b) What is the force of the clay on the block during the collision ?
(c) What is the force of the block on the clay?

Explanation / Answer

conserving momentum,
m1*u1 + m2*u2 = (m1 +m2)v
=>100*50 = 1000*V

=> V = 5 m/s

=> F*(delta t) = change in momentum of 900 g block

=> F = 0.9 * 5/10*0.001 = 450 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote