1.People who do very detailed work close up, such as jewellers, often can see ob
ID: 1375318 • Letter: 1
Question
1.People who do very detailed work close up, such as jewellers, often can see objects clearly at much closer distance than the normal 25 cm. What is the power of the eyes of a woman who can see an object clearly at a distance of only 7.50 cm? Assume that the distance from the cornea to the retina is 2.0 cm
I got 63.3 D
2. What is the size of an image of a 0.70 mm object, such as lettering inside a ring, held at this distance
I got -0.187
3. What would the size of the image be if the object were held at the normal 25 cm distance? I cannot figure this one out
Explanation / Answer
3.
For do = 25 cm
as di = 2 cm
Using lens formula ,
1/f = 1/25 + 1/2
f = 1.85 cm
Now,
size of image , hi = -di*ho/do
hi = -2*0.70/25
hi = -0.056 mm
the size of the image is -0.056 mm
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.