The forces shown in the force vs. time diagram in the figure below act on a 1.8-
ID: 1374861 • Letter: T
Question
The forces shown in the force vs. time diagram in the figure below act on a 1.8-kg particle.
(a) Find the impulse for the interval from t = 0 to t = 3.0 s.
N ? s
(b) Find the impulse for the interval from t = 0 to t = 5.0 s.
N ? s
(c) If the forces act on a 1.8-kg particle that is initially at rest, find the particle's speed at t = 3.0 s.
m/s
(d) If the forces act on a 1.8-kg particle that is initially at rest, find the particle's speed at t = 5.0 s.
m/s
Explanation / Answer
Part A)
Impulse equals the area under the curve
Impulse = 4(3) = 12 Ns
Part B)
Impulse = 4(3) - 2(2) = 8 Ns
Part C)
Impulse = m(delta v)
12 = 1.8(v)
v = 6.67 m/s
Part D)
8 = 1.8v
v = 4.44 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.