A long vertical wire carries a steady 10 A current. A pair of rails are horizont
ID: 1374761 • Letter: A
Question
A long vertical wire carries a steady 10 A current. A pair of rails are horizontal and are 0.1 m apart. A 10.4 ? resistor connects points a and b, at the end of the rails. A bar is in contact with the rails, and is moved by an external force with a constant velocity of 0.7 m/s as shown. The bar and the rails have negligible resistance. At a given instant t1, the bar is 0.14 m from the wire, as shown. In Figure, at time t1, the induced current in
A long vertical wire carries a steady 10 A current. A pair of rails are horizontal and are 0.1 m apart. A 10.4 ? resistor connects points a and b, at the end of the rails. A bar is in contact with the rails, and is moved by an external force with a constant velocity of 0.7 m/s as shown. The bar and the rails have negligible resistance. At a given instant t1, the bar is 0.14 m from the wire, as shown. In Figure, at time t1, the induced current in µA is: Express the answer with three decimal places.Explanation / Answer
magntic filed at the place of bar,
B = mue*I/(2*pi*d)
= 4*pi*10^-7*10/(2*pi*0.14)
= 1.43*10^-5 T
now Apply
induced emf = B*v*L
= 1.43*10^-5*0.7*0.1
= 1*10^-6 A
indued current, I = induce emf/R
= 1*10^-6/(10.4)
= 0.06 micro A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.