3)Tom and Jerry both push on the 2.80-m-diameter merry-go-round shown in (Figure
ID: 1374407 • Letter: 3
Question
3)Tom and Jerry both push on the 2.80-m-diameter merry-go-round shown in (Figure 1) . Tom pushes with a force of 52.5N and Jerry pushes with a force of 36.5N .
What is the net torque on the merry-go-round?What is the net torque if Jerry reverses the direction that he pushes by 180? without changing the magnitude of his force?
4)A 1.50-m-long barbell has a 24.0kg weight on its left end and a 35.0kg weight on its right end. If you ignore the weight of the bar itself, how far from the left end of the barbell is the center of gravity?Where is the center of gravity if the 7.00kg mass of the barbell itself is taken into account?
3)Tom and Jerry both push on the 2.80-m-diameter merry-go-round shown in (Figure 1) . Tom pushes with a force of 52.5N and Jerry pushes with a force of 36.5N . What is the net torque on the merry-go-round?What is the net torque if Jerry reverses the direction that he pushes by 180? without changing the magnitude of his force? 4)A 1.50-m-long barbell has a 24.0kg weight on its left end and a 35.0kg weight on its right end. If you ignore the weight of the bar itself, how far from the left end of the barbell is the center of gravity?Where is the center of gravity if the 7.00kg mass of the barbell itself is taken into account?Explanation / Answer
3) net torque on ball = 52.5 *1.4 sin 60- 36.5*1.4 sin 80 = 62 .77 Nm anti clock
net Torque = 52.5*1.4* sin 60+36.5*1.4 *sin 80 =113.98 Nm
4) Center of mass = 35*1.5/(59) = 0.9 m from left end
case 2 - center of mass = 7*.75 +35*1.5 / 66 = 0,875 m from left end
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.