The figure shows an approximate plot of force magnitude F versus time t during t
ID: 1373802 • Letter: T
Question
The figure shows an approximate plot of force magnitude F versus time t during the collision of a 54 g Superball with a wall. The initial velocity of the ball is 31 m/s perpendicular to the wall, in the negative direction of an x axis. It rebounds directly back with approximately the same speed, also perpendicular to the wall. What is Fmax, the maximum magnitude of the force on the ball from the wall during the collision?
The figure shows an approximate plot of force magnitude F versus time t during the collision of a 54 g Superball with a wall. The initial velocity of the ball is 31 m/s perpendicular to the wall, in the negative direction of an x axis. It rebounds directly back with approximately the same speed, also perpendicular to the wall. What is Fmax, the maximum magnitude of the force on the ball from the wall during the collision?Explanation / Answer
m=54g
=0.054kg
v1=31m/sec
The area under the curve is the impulse so
= F(max.) ( 1 + 2 + 1)*(10)^(-3) = 4*(10)^(-3)F(max.) -----1
= change in momentum of the ball
= (0.054) [ 31 - (-31) ] kg m/s
= 3.48 kg ms
from eqn 1
=> 4*(10)^(-3) F(max.) = 3.48
=> F(max.) = 3.48/4*10^-3
=0.87*10^3
= 870 N.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.