A roller coaster starts at a point 30 m above the bottom of a dip with a speed o
ID: 1372697 • Letter: A
Question
A roller coaster starts at a point 30 m above the bottom of a dip with a speed of 18 m/s. Neglect friction, the speed of the roller coaster at the top of the next slope, which is 15 m above the bottom of the dip will be....?
The answer is 24.7 to 25
What I have so far:
v1 = sqrt 2gh = sqrt 2*9.8*30 = 24.25
But, this doesn't take in the second slope, so:
v2^2 - v1^2 = -2gh
v2^2 = sqrt v1^2-2gh
v2^2 = sqrt 24.25^2 - (2*9.8*1h)
v2 = 17.15 m/s
What did I do wrong? SHould I have stopped at the first step, despite there being two slopes?
Explanation / Answer
By Conservation of energy
KEi+PEi =KEf+PEf
(1/2)mVi2+mghi=(1/2)mVf2+mghf
(1/2)*182+9.8*30 =(1/2)*Vf2+9.8*15
456=(1/2)Vf2+147
(1/2)Vf2=456-147 =309
Vf2=2*309 =618
Vf=24.86 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.