Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A mass m = 12 kg is pulled along a horizontal floor with NO friction for a dista

ID: 1370928 • Letter: A

Question

A mass m = 12 kg is pulled along a horizontal floor with NO friction for a distance d =7.3 m. Then the mass is pulled up an incline that makes an angle = 31° with the horizontal and has a coefficient of kinetic friction k = 0.3. The entire time the massless rope used to pull the block is pulled parallel to the incline at an angle of = 31° (thus on the incline it is parallel to the surface) and has a tension T =52 N.

1)What is the work done by tension before the block goes up the incline? (On the horizontal surface.)

2)What is the speed of the block right before it begins to travel up the incline?

3)How far up the incline does the block travel before coming to rest? (Measured along the incline.)

4)On the incline the net work done on the block is:

positive

negative

zero

Explanation / Answer

part a )

W = 52 * 7.3 * cos31 = 325.38 J

part b )

W = 1/2 * mv^2

v = sqrt(2W/n)

v = 7.36

part c )

m*g*L*sin31 + mu*m*g*cos31*L = 325.38 + 52*L

L = 8.38 m

part 4 )

positve

worke done by gravity > work done by friction

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote