A discus thrower (arm length 0.7 m) starts from rest and begins to rotate counte
ID: 1370613 • Letter: A
Question
A discus thrower (arm length 0.7 m) starts from rest and begins to rotate counterclockwise with a constant angular acceleration of +1.5 rad/s2. (a) How many radians of angle does it take for the discus thrower's angular velocity to reach +6.9 rad/s? rads (b) How long does this take? seconds At this time (from part b), please find the following quantities: (c) the linear speed of the discus: m/s (d) the size of the discus's tangential acceleration: m/s2 the size of the discus's centripetal acceleration: m/s2 the size of the discus's total acceleration: m/s2 the angle that the total acceleration makes with the velocity vector is: degrees
Explanation / Answer
a. use the kinematic equation Wf^2 - Wi^2 2 A T
A is angular accleraton and T is Theta
so Theta = angular displacement = Wf^2 -Wi^2 /2A
Theta T = 6.9^2 -0^2/(2 * 1.5)
theta = 15.87 radians
--------------------------------------------
B . usw Wf = Wo + At
t = 6.9 -0/1.5
t = 4.6 secs
--------------------------------------------------------
C: use linear speed V = r W
V = 0.7 * 6.9
V = 4.83 m/s
--------------------------------------------------------
d. tangential accleration a = LA
a = 0.7 * 1.5
a = 1.05 rad/s^2
Ar = rW^2
Ar = 0.7 * 6.9* 6.9 = 33.32 m/s^2
accleratio a^2 = at^2 + ar^2
a^2 = 33.32^2 + 1.05^2
a = 33.33 m/s^2
tan theta = ac/at = (33.32/1.05)
tan theta = 31.73
theta = 88.19 deg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.