A dipole of moment 0.5 e·nm is placed in a uniform electric field with a magnitu
ID: 1951226 • Letter: A
Question
A dipole of moment 0.5 e·nm is placed in a uniform electric field with a magnitude of 13 104 N/C. What is the magnitude of the torque on the dipole when(a) the dipole is parallel to the electric field, _____N*m.
(b) the dipole is perpendicular to the electric field, and ______N*m.
(c) the dipole makes an angle of 30 with the electric field? _______N*m.
(d) Find the potential energy of the dipole in the electric field for each case.
theta= 0 (parallel), U = ______J
theta = 90 (perpendicular), U = _____J
theta = 30, U = ______J
Explanation / Answer
p = 0.5 e·nm, E = 13*104 N/C.
magnitude of the torque on the dipole = pEsin
(a) the dipole is parallel to the electric field, = 0, = 0 N*m.
(b) the dipole is perpendicular to the electric field, = /2 and = 1.04*10-23 N*m.
(c) the dipole makes an angle of = 30o with the electric field? 5.20*10-24 N*m.
the potential energy of the dipole in the electric field U = -pEcos
(d) Find the potential energy of the dipole in the electric field for each case.
theta= 0 (parallel), U = -1.04*10-23 J
theta = 90 (perpendicular), U = 0 J
theta = 30, U = -9.01*10-24 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.