A 5.5-kg block is pushed 2.9 m up a vertical wall with constant speed by a const
ID: 1368703 • Letter: A
Question
A 5.5-kg block is pushed 2.9 m up a vertical wall with constant speed by a constant force of magnitude F applied at an angle of
= 30°
with the horizontal, as shown in the figure below. If the coefficient of kinetic friction between block and wall is 0.30, determine the following.
(a) the work done by
J
(b) the work done by the force of gravity
J
(c) the work done by the normal force between block and wall
J
(d) By how much does the gravitational potential energy increase during the block's motion?
J
Explanation / Answer
in horizontal direction
N = Fcostheta
in y direction
Fsintheta - mg - f = 0
Fsin theta - mg - mu*N = 0
Fsin theta - mg - mu*Fcos theta
F = mg / sin theta - mu*costheta
F = 224.4 N
part a )
W = Fsintheta * d
W = 325.285 J
part b )
-mg*d = -5.5 x 9.8 x 2.9 = -156.31 J
part c )
0 there is no diplacement
part d )
U = mgh = 156.31 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.