Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A homeowner is trying to move a stubborn rock from his yard which has a mass of

ID: 1368227 • Letter: A

Question

A homeowner is trying to move a stubborn rock from his yard which has a mass of 445 kg. By using a lever arm (a piece of metal rod) and a fulcrum (or pivot point) the homeowner will have a better chance of moving the rock. The homeowner places the fulcrum d = 0.211 m from the rock so that one end of the rod fits under the rock's center of weight. If the homeowner can apply a maximum force of 671 N at the other end of the rod, what is the minimum total length L of the rod required to move the rock? Assume that the rod is massless and nearly horizontal so that the weight of the rock and homeowner's force are both essentially vertical. L =

Explanation / Answer


the moment about the pivot are same


W*d = F*l

445*9.8*0.211 = 871*l


l = 1.056 m


the total length of the rod = L = l+d = 1.267 m <<----answer

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote