Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Question: A wire carries a current of 23.1 A from the west to the east. Assume t

ID: 1366887 • Letter: Q

Question

Question: A wire carries a current of 23.1 A from the west to the east. Assume that at this location the magnetic field of Earth is horizontal and that at this location the magnetic field of earth is horizontal and directed from south to north and that it has a magnitude of 5.00x10^-5 T.

A) Find the magnitude and the direction of the magnetic force on a 33.3 m

ANSWER: .038

*I just dont know how to find the direction, and dont understand the right hand rules, someone help?*

B) Calculate the gravitational force on the same length of the wire if it is made of copper and has a cross sectional area of 2.31x10^-6

Answer: 6.724

C) THE REAL QUESTION: what current would make the magnetic force in the example equal in magnitude to the gravitaitional force?
How do i figure this out??

Please help.

Explanation / Answer

here,

length of wwire , l = 33.3 m

current , i = 23.1 A

magnetic feild , B = 5 * 10^-5 T

a)

force , F = I * L XB

F = 23.1 * 33.1 * 5 * 1-^-5 k

F = 0.038 N k

the magnitude and the direction of the magnetic force is 0.038 N out of the page

b)

density of copper , d = 8950 kg/m^3

volume of wire , V = area*l

V = 2.31*10^-6 * 33.3

V = 76.92 * 10^-6 m^3

the gravitational force on the same length of the wire , Fg = d*V*g

Fg = 8950 * 76.92 * 10^-6 * 9.8

Fg = 6.75 N

the gravitational force on the same length of the wire is 6.75 N

c)

let the current be i'

i' * L X B = Fg

i' * 33.3 * 5 * 10^-5 = 6.75

i' = 4.03 * 10^3 A

the current would make the magnetic force in the example equal in magnitude to the gravitaitional force is 4.03 * 10^3 A

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote