With a quick flick of her wrist, an Ultimate Frisbee player can give a Frisbee a
ID: 1366496 • Letter: W
Question
With a quick flick of her wrist, an Ultimate Frisbee player can give a Frisbee an angular velocity of 3.00 revolutions per second. To do this, the player accelerates the Frisbee from rest through an angle of 60.0° before letting it go.
(a) What is the Frisbee's angular velocity, in units of rad/s, when the Ultimate Frisbee player releases the Frisbee?
(b) Through what angle, in radians, does the player rotate the Frisbee?
(c) What is the Frisbee's angular acceleration while the Frisbee player is flicking her wrist? Assume the angular acceleration is constant.
(d) How much time does this process take?
Explanation / Answer
a) angular velocity w = 3 x 2pi rad / sec = 18.85 rad/s
(1 revolution = 2pi rad)
b) theta = 60 deg = 60 x 2pi / 360 rad = 1.05 rad
c) using , wf^2 -wi^2 =2 x alpha x theta
18.85^2 - 0 =2 x alpha x 1.05
alpah =169.20 rad/s^2
d) wf = wi + alpha*t
18.85 = 0 + 169.20t
t = 0.11 sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.