A block of mass 45.0 kg is sliding on top of a frictionless horizontal surface w
ID: 1366424 • Letter: A
Question
A block of mass 45.0 kg is sliding on top of a frictionless horizontal surface with a momentum of magnitude 87.0 kgm/s that is pointing northward. Starting at some time say 0 s , a force of magnitude F=(8.20 N/s )t is applied to the block and is directed southward. This is the only horizontal force on the block.
Part A:
When, i.e. at what value of t, will this block have a momentum of magnitude 56.5 kgm/s directed southward?
Part B:
Calculate the net work done on the block by the force in the time interval from t=0 sto the time calculated in part A?
Part C:
With what magnitude is the block accelerating at the time calculated in part A?
Explanation / Answer
Here ,
initial momentum , Pi = 87 Kg.m/s
force , F = -8.2 N
part A)
let the time is t
Pf = Pi + Force * t
-56.5 = 87 - 8.2 * t
t = 17.5 s
the time t is 17.5 s
b)
net work done = change in kinetic energy
net work done = (pf^2 - pi^2)/2m
net work done = (56.5^2 - 87^2)/(2 * 45)
net work done = -48.43 J
c)
let the acceleration is a
Using second law of motion
a = F/m
a = 8.2/45
a = 0.182 m/s^2
the magnitude of acceleration is 0.182 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.