Two bumper cars are sliding toward one another. initially, car 1 is traveling to
ID: 1366233 • Letter: T
Question
Two bumper cars are sliding toward one another. initially, car 1 is traveling to the east at 5.62 m/s, and car 2 is traveling 60.0 degrees south of West at 10.0 m/s. After they collide, bumper car 1 is observed go be traveling to the West with a speed of 3.14 m/s. Friction is negligible between the cars and the ground.
a) if the masses of cars 1 and 2 are 596 kg and 625 kg, what is the velocity of car 2 immediately after the collision?
b) what is the kinetic energy lost in the collision?
Explanation / Answer
here,
initial velocity , u1 = 5.62 m/s i
u2 = 10 * ( - cos( 60) i - sin(60) j )
u2 = - 5 m/s i - 8.66 m/s j
m1 = 596 kg
m2 = 625 kg
final velocity , v1 = - 3.14 j
let the final velocity of car 2 be ( v2x i + v2y j)
using conservation of mmomentumalong y axis
- m2*8.66 = m2*v2y
v2y = - 8.66 m/s
using conservation of momentum along x axis
m1*5.62 - m2 * 5 = - m1* 3.14 + m2*v2x
596*5.62 - 625 *5 = - 596 * 3.14 + 625 *v2x
v2x = 3.35 m/s
v2 = ( 3.35^2 + 8.66^2)
v2 = 9.29 m/s
a)
the velocity of car 2 immediately after the collison is 9.29 m/s
b)
the kinetic energy lost in the collison , KE = 0.5 *( m1*u1^2 + m2*u2^2 - m1*v1^2 - m2*v2^2)
KE = 0.5 * ( 596 * 5.62^2 + 625 * 10^2 - 596 * 3.114^2 - 625*9.29^2)
KE = 1.08 * 10^4 J
the kinetic energy lost in the collison is 1.08 * 10^4 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.