A homeowner is trying to move a stubborn rock from his yard which has a mass of
ID: 1365909 • Letter: A
Question
A homeowner is trying to move a stubborn rock from his yard which has a mass of 365 kg. By using a lever arm (a piece of metal rod) and a fulcrum (or pivot point) the homeowner will have a better chance of moving the rock. The homeowner places the fulcrum d = 0.277 m from the rock so that one end of the rod fits under the rock's center of weight. If the homeowner can apply a maximum force of 703 N at the other end of the rod, what is the minimum total length L of the rod required to move the rock? Assume that the rod is massless and nearly horizontal so that the weight of the rock and homeowner's force are both essentially vertical. L=Explanation / Answer
here,
mass of rock , m = 365 kg
d = 0.277 m
applied force , f = 703 N
let the length of rod be L
to move the rock,
m*g*d = f*( l - d)
365 * 9.8 * 0.277 = 703 * ( l - 0.277)
l = 1.7 m
the minimum total length of rod L is 1.7 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.