Your employer asks you to build a 35-cm-long solenoid with an interior field of
ID: 1365440 • Letter: Y
Question
Your employer asks you to build a 35-cm-long solenoid with an interior field of 6.0 mT . The specifications call for a single layer of wire, wound with the coils as close together as possible. You have two spools of wire available. Wire with a #18 gauge has a diameter of 1.02 mm and has a maximum current rating of 6 A. Wire with a #26 gauge is 0.41 mm in diameter and can carry up to 1 A. Which wire should you use? What current will you need? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.Explanation / Answer
: B = µ ° N / L * I
µ° = 4 ? 10^-7
N = 350mm/1.02mm=343.13 turns
B = 4 ? 10^-7 * 343.13 / 0.35 * I
I=4.87 A (<<6A)
Wire with a #18 gauge has a diameter of 1.02mm --- 343.13 turns (34.9 cm)
I= 4.858 A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.