A 115 kg mail bag hangs by a vertical rope 3.3 mlong. A postal worker then displ
ID: 1365162 • Letter: A
Question
A 115 kg mail bag hangs by a vertical rope 3.3 mlong. A postal worker then displaces the bag to a position 2.1 m sideways from its original position, always keeping the rope taut.
Part A
What horizontal force is necessary to hold the bag in the new position?
Express your answer using two significant figures.
F =
Part B
As the bag is moved to this position, how much work is done by the rope?
Express your answer using two significant figures.
Part C
As the bag is moved to this position, how much work is done by the worker?
Express your answer using two significant figures.
W =Explanation / Answer
1) = arcsin[2.1/3.3]=39.52 degrees
Fx = m*g*tan=115*9.8*tan(39.52)=929.727 N
vertical upward displacement of the bag = h = L (1 - Cos )=0.75 m
Work done by the rope = zero
work done by the worker = Mgh=115*9.8*0.75=850.18 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.