A. Determine the vertical impulse required for a 57 kg high jumper to clear a he
ID: 1362448 • Letter: A
Question
A. Determine the vertical impulse required for a 57 kg high jumper to clear a height of 6 ft 5 in. Assume that the high jumper's center of mass starts at 3 ft 5 in and that his center of mass just clears the bar. (positive up)(include units with answer) B. A golfer playing on a level course hits a 48.7 g golf ball that leaves the tee at a 21° upward angle and hits the ground 164 m away. What was the magnitude of the impulse given to the ball? (neglect air resistance)
(include units with answer)
Explanation / Answer
Here ,
initial height , hi = 3 ft 5 in = 0.7366 m
final height , hf = 6 feet 5 in = 1.956 m
Now , height difference , h = hf - hi
h = 1.956 - 0.7366
h = 1.22 m
Now , intial velocity of jumper , v = sqrt(2 * g * h)
v = sqrt(2 * 9.8 * 1.22)
v = 4.89 m/s
impulse = change in momentum
impulse = 4.89 * 57
impulse = 278.7 Kg.m/s
the impulse from the ground is 278.7 Kg.m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.