A light beam traveling horizontally enters a hole in the side of a laboratory on
ID: 1361909 • Letter: A
Question
A light beam traveling horizontally enters a hole in the side of a laboratory on planet X. The laboratory is 40.0 m wide. If the light beam hits the far wall a distance 0.20 mm below the height it entered the laboratory, what is the acceleration of gravity on planet X?
A light beam traveling horizontally enters a hole in the side of a laboratory on planet X. The laboratory is 40.0 m wide. If the light beam hits the far wall a distance 0.20 mm below the height it entered the laboratory, what is the acceleration of gravity on planet X?
A. 9.81 m/s2 B. 3.75 × 103 m/s2 C. 2.25 × 1010 m/s2 D. 8.00 × 106 m/s2 E. 4.50 × 105 m/s2Explanation / Answer
here,
Assuming light beam as particle . so Time taken by particle to reach far end of wall
T = D/Vc
T = 40 / 3*10^8
T = 13.33 *10^-8 s
therefore
H = ut + 0.5 *g*t^2
0.0002 = 0 + 0.5 * g * ( 13.33 *10^-8 )^2
g = 2.25 * 10^10 m/s^2
The acceleration due to gravity on plant X is 2.25 * 10^10 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.