A 40kg crate is pulled 40m along a horizontal floor by a constant force exerted
ID: 1361375 • Letter: A
Question
A 40kg crate is pulled 40m along a horizontal floor by a constant force exerted by a person FP = 100N, which acts at a 370 angle as in the picture below.
If the velocity is constant, determine the work done by
the force of the person pulling.
The gravitational force exerted by earth.
The normal force.
The frictional force
Calculate the total work. Show your work.
The pulling force of the person is increased to 125 N. The coefficient of kinetic friction is µk = 0.20 Find the acceleration of the box.
Find the work done by each force below when the force of the person is at 125 N. The box is pulled a distance of 2.5 m.
Gravitational force exerted by earth
Normal force
Frictional force
Force of the person
Calculate the total work done
Explanation / Answer
mass of crate= 40kg
distance = 40m
Force of Person = 100N,
angle is = 370
The work done by the gravitational (Wg) and normal forces (WN) are perpendicular to the displacement (x), and so
Wg = OJ
WN = OJ
This is because the q =90o Cos(90o)=0
The work done by Fp is
Wp= Fpxcos(theta) = (100N)(40m) cos 37o = 3194.54 J
The work done by the friction force is
Wf = Ffrxcos (180) = (50N)(40m) (-1) = -2000J
The angle is 180o because x and F for point in opposite directions. Since cos 180o = -1, we see that the force of friction does negative work on the crate. Finally, the net work is: Wnet = Wg + WN + Wp + Wf = 0 + 0 + 3200 - 2000 = 1200J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.