A 40kg crate is pulled 40m along a horizontal floor by a constant force exerted
ID: 1341223 • Letter: A
Question
A 40kg crate is pulled 40m along a horizontal floor by a constant force exerted by a person FP = 100N, which acts at a 370 angle as in the picture below.
If the velocity is constant, determine the work done by
A) The force of the person pulling.
B) The gravitational force exerted by earth.
C) The normal force.
D) The frictional force
E) Calculate the total work. Show your work.
F) The pulling force of the person is increased to 125 N. The coefficient of kinetic friction is µk = 0.20 Find the acceleration of the box.
G) Find the work done by each force below when the force of the person is at 125 N. The box is pulled a distance of 2.5 m.
a) Gravitational force exerted by earth
b) Normal force
c) Frictional force
d) Force of the person
e) Calculate the total work done
Explanation / Answer
Here ,
angle of pulling , theta = 37 degree
A) work done by person = F * d * cos(theta)
work done by person = 100 * 40 * cos(37)
work done by person = 3194 J
B) as the floor is horizontal ,
work done by gravitational pull = 0 J
c)
as normal force is perpendicular to direction of motion
work done by normal force = 0 J
d)
as the velocity is constant ,
net work done on the box is zero
work done by frictional force = -work done by person
work done by frictional force = -3194 J
E)
Using work energy theorum
Total work done = change in kinetic energy
as velocity is constant
Total work done = 0 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.