Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

You are selected as a juror and you have to decide on a traffic case. A woman in

ID: 1361157 • Letter: Y

Question

You are selected as a juror and you have to decide on a traffic case. A woman in a 1200 kg. Toyota was driving on west Broadway at night. She claims that a drunken guy suddenly crossed the road in front of her, so she slammed on the brakes. Unfortunately, she lost control of the vehicle and skidded into a concrete wall. There were no witnesses and the guy apparently took off. The polite report says that the front of her vehicle wet impacted by 0.35 m and that the skid marks were 6.25m long. The insurance company claims that the women we driving recklessly with way too much speed and refuses to pay.

Explanation / Answer

Crash acceleration = (f/m) = 500,000/1200, = -416.67m/sec^2.
The crash distance is 0.35m., so V at impact = sqrt.(2ad) = 17.1m/sec.
Braking acceleration = (f/m) = 9500/1200, = - 7.92m/sec^2. (ans B).
The braking distance is 6.25m.
Vi = sqrt.(Vf^2 - 2(ad) = 13.91m/sec. (ans C).
That is an initial speed of (13.91 x 3.6) = 50kph.
A. Yes: too fast

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote