A point charge q 1 = -5.8 C is located at the center of a thick conducting shell
ID: 1358940 • Letter: A
Question
A point charge q1 = -5.8 C is located at the center of a thick conducting shell of inner radius a = 2.9 cm and outer radius b = 4.5 cm, The conducting shell has a net charge of q2 = 1.8 C.
1)
What is Ex(P), the value of the x-component of the electric field at point P, located a distance 6.3 cm along the x-axis from q1?N/C
You currently have 2 submissions for this question. Only 10 submission are allowed.
You can make 8 more submissions for this question.
2)
What is Ey(P), the value of the y-component of the electric field at point P, located a distance 6.3 cm along the x-axis from q1?N/C
You currently have 1 submissions for this question. Only 10 submission are allowed.
You can make 9 more submissions for this question.
3)
What is Ex(R), the value of the x-component of the electric field at point R, located a distance 1.45 cm along the y-axis from q1?N/C
You currently have 1 submissions for this question. Only 10 submission are allowed.
You can make 9 more submissions for this question.
4)
What is Ey(R), the value of the y-component of the electric field at point R, located a distance 1.45 cm along the y-axis from q1?N/C
You currently have 2 submissions for this question. Only 10 submission are allowed.
You can make 8 more submissions for this question.
5)
What is b, the surface charge density at the outer edge of the shell?C/m2
You currently have 0 submissions for this question. Only 10 submission are allowed.
You can make 10 more submissions for this question.
6)
What is a, the surface charge density at the inner edge of the shell?C/m2
You currently have 0 submissions for this question. Only 10 submission are allowed.
You can make 10 more submissions for this question.
Explanation / Answer
1) Ex(P) = k*(q1+q2)/rp^2
= 9*10^9*(-5.8+1.8)*10^-6/0.063^2
= -9.07*10^6 N/c (towards -x axis)
2) Ey(p) = 0
3) Ex(R) = 0
4) Ex(y) = k*q1/R^2
= 9*10^9*(-5.8)*10^-6/0.0145^2
= -2.48*10^8 N/c (towards -y axis)
5) charge on outer surface, qb = (-5.8+1.8)*10^-6
= -4*10^-6 C
so, sigma_b = qb/(4*pi*b^2)
= -4*10^-6/(4*pi*0.045^2)
= -1.57*10^-4 C/m^2
6) qa = +5.8*10^-6 C
sigma_a = qa/(4*pi*a^2)
= -4*10^-6/(4*pi*0.029^2)
= -3.78*10^-4 C/m^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.