A woman throws a ball at a vertical wall d = 4.6 m away. The ball is h = 2.3 m a
ID: 1358765 • Letter: A
Question
A woman throws a ball at a vertical wall d = 4.6 m away. The ball is h = 2.3 m above ground when it leaves the woman's hand with an initial velocity of 11 m/s at 45degree. When the ball hits the wall, the horizontal component of its velocity is reversed; the vertical component remains unchanged. (Ignore any effects due to air resistance.) Where does the ball hit the ground? m (away from the wall) How long was the ball in the air before it hit the wall? s Where did the ball hit the wall? m (above the ground) How long was the ball in the air after it left the wall? sExplanation / Answer
height h=2.3 m
d=4.6 m away from the wall
initial velocity u=11 m/sec
angle theta=45 degrees,
horizontal velocity, vx=v*cos(theta)
vx=11*sin(45)=7.78 m/sec
vertical velocity vy=v*sin(theta)
vy=11*sin(45) =7.78 m/sec
and
time taken by the ball to reach the wall is,
ti=d/vx
ti=4.6/7.78
ti=0.59 sec
vertical elevation before hitting the wall is,,
y=h+(vy*ti)-(1/2*g*ti^2)
y=2.3+(7.78*0.59)-(1/2*9.8*0.59^2)
y=5.18 m
after impact with the wall,
y=1/2*g*tf^2
5.18=1/2*9.8*tf^2
==>
tf=1.03 sec
now,
after impact,
the range of the ball is R=vx*tf
R=7.78*1.03
R=8.01 m
a)
the ball hit the ground away from the wall is ,
R=8.01 m
which is (8.01-4.6)=3.41 m behind the position of the woman
b)
time taken by the ball before hit the wall is,
ti=0.59 sec =0.6 sec
c)
the vertical height of the ball
y=5.18 m from the ground
d)
time taken by the ball in air before hit the ground is,
Tf=1.03 sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.