A nerve cell in its resting state has a membrane potential of -70 mV, meaning th
ID: 1357532 • Letter: A
Question
A nerve cell in its resting state has a membrane potential of -70 mV, meaning that the potential inside the cell is 70 mV less than the potential outside due to a layer of negative charge on the inner surface of the cell wall and a layer of positive charge on the outer surface. This effectively makes the cell wall a charged capacitor. When the nerve cell fires, sodium ions, Na+, flood through the cell wall to briefly switch the membrane potential to +40 mV. Model the central body of a nerve cell-the soma-as a 50-m-diameter sphere with a 7.0-nm-thick cell wall whose dielectric constant is 9.0. Because a cell's diameter is much larger than the wall thickness, it is reasonable to ignore the curvature of the cell and think of it as a parallel-plate capacitor.
Explanation / Answer
here by using the formula
C = e0 * A * k / d
e0 = 8.854 * 10^-12
A = 4 * pie * r^2
C = 8.854 * 10^-12 * 4 * pie * (5 * 10^-5 / 2) * 9 / 7 * 10^-9
then by soving this equation we get
C = 8.93 * 10^-11 F
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.