Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A block of mass m = 2.90 kg is pushed a distance d = 2.00 m along a frictionless

ID: 1357375 • Letter: A

Question

A block of mass m = 2.90 kg is pushed a distance d = 2.00 m along a frictionless horizontal table by a constant applied force of magnitude F = 16.0 N directed at an angle = 26.0° below the horizontal as shown in the figure below.

(a) Determine the work done on the block by the applied force.
J

(b) Determine the work done on the block by the normal force exerted by the table.
J

(c) Determine the work done on the block by the force of gravity.
J

(d) Determine the work done by the net force on the block.

Explanation / Answer

only parallel componant will work nomal componant which is Fsin(26) will not work because it is perpendiculer to displacement

work don by force one block

W = F*cos(26) *d =16*cos(26)*2 =   28.76 J

(b)

work done by normak force wil be = 0 because it is perpendiculer to dispalcement

C) is will be also zero same logic here .

D) net work done =    28.76 J

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote