A block of mass m = 2.00 kg is released from rest at h = 0.800 m from the surfac
ID: 1342866 • Letter: A
Question
A block of mass m = 2.00 kg is released from rest at h = 0.800 m from the surface of a table, at the top of a = 35.0° incline as shown below. The frictionless incline is fixed on a table of height H = 2.00 m.
(a) Determine the acceleration of the block as it slides down the incline.
____m/s2
(b) What is the velocity of the block as it leaves the incline?
____m/s
(c) How far from the table will the block hit the floor?
____m
(d) How much time has elapsed between when the block is released and when it hits the floor?
___s
(e) Does the mass of the block affect any of the above calculations?
Yes or No
ANSWERS:
a)5.62m/s^2
b)3.97m/s
c)1.43 m
d) ??????
/no
PLease i need help on letter d
Explanation / Answer
Here ,
theta = 35 degree
h = 0.8 m
H = 2 m
a) for the acceleration , a = g * sin(theta)
a = 9.8 * sin(35)
a = 5.62 m/s^2
the acceleration of the blocks is 5.62 m/s^2
b)
velocity is v
v = sqrt(2 * g * h)
v = sqrt(2 * 9.8 * 0.8)
v = 1.42 m/s
c)
let the time of flight is tf
2 = 1.42 * sin(35) * t + 0.5 * 9.8 * t^2
solving for t
t = 0.56 s
distance = 0.56 * 1.42 * cos(35)
distance = 0.652 m
the block will hit 0.652 m away
d)
time taken is 0.652 m
e)
as there is no mass in any of calculations ,
the mass of block does not affect
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.