The strength of the gravitational field is dependent upon the mass of the planet
ID: 1357349 • Letter: T
Question
The strength of the gravitational field is dependent upon the mass of the planet you are standing on. If you are on the moon, which is 1.2% the mass of Earth, the value of the gravitational field is only 17% of that you would feel here on Earth. You are on an alien planet. You drop a small rock so that air-resistance can be ignored. It hits the ground with a speed of 16.0m/s after a time of 1.1s. What is the value of the gravitational field in N/kg on this planet using the flat-earth approximation?
Explanation / Answer
Using v = u + at
16 = 0 + a*1.1
a = 14.54 m/s^2
N = kg.m/s^2
so N/kg = m/s^2
so field strenth = 14.54 N/kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.